هشدار استاندارد بوشهر: بلوک‌های پلی‌استایرن استاندارد خریداری کنیم

با توجه به اهمیت استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد، اداره کل استاندارد استان بوشهر مشخصه‌های ظاهری بلوک‌های پلی‌استایرن با کیفیت را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان بوشهر؛ استفاده از بلوک‌های سقفی پلی‌استایرن در سیستم سقف‌بندی ساختمان‌ها به واسطه هزینه کم و اجرای سریع و آسان آن، به وفور مورد مصرف واقع می‌شود، لذا توصیه می‌شود شهروندان ضمن آگاهی از استانداردهای مربوطه، هنگام خرید این محصول به مشخصه‌های ظاهری این مصالح توجه نمایند.

در این گزارش آمده است: بهترین شاخص جهت کیفیت‌سنجی این محصول، استاندارد‌های سازمان ملی استاندارد ایران به شماره ۱۱۱۰۸ می‌باشد که در سایت رسمی این سازمان به آدرس www.isiri.org بخش فهرست استانداردهای ملی قابل جستجو و دریافت است.

بنا بر این گزارش، سه مشخصه ظاهری که می‌تواند تا حدود زیادی معرف بلوک‌های پلی‌استایرن با کیفیت باشند، عبارتند از: ۱ـ بلوک‌های پلی استایرن الزاماً باید دارای نشانه‌گذاری‌هایی باشند. این نشانه‌گذاری‌ها عبارتند از: نام تولیدکننده، علامت استاندارد و شماره ده رقمی پروانه استاندارد. ۲ـ چگالی بلوک‌های پلی استایرن باید حداقل ۱۲ کیلوگرم بر مترمکعب باشد (بدین معنا که هر متر مکعب از این بلوک‌ها باید ۱۲ کیلوگرم وزن داشته باشند) ۳ـ بلوک‌ها باید ظاهری صاف و ابعادی منظم داشته باشند.

این گزارش می‌افزاید: با ارسال کد ده رقمی پروانه استاندارد به سامانه پیام کوتاه  10001517، می‌توان از صحت و اعتبار استاندارد کلیه محصولات اطمینان حاصل کرد.

این بیانیه، به دنبال آتش‌سوزی‌های مکرری که اخیراً به ساختمان‌های استان بوشهر صدمات شدیدی وارد نموده است، صادر گردیده، تا ضمن نواختن زنگ هشدار، خواستار جدیت نهادهای ذی‌ربط در نظارت بر احداث ساختمان‌های شخصی و دولتی و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد شود.

قابل ذکر است استفاده از بلوک‌های پلی‌استایرن غیراستاندارد، ایمنی ساختمان‌ها را به خطر می‌اندازد، چرا که به دلیل جنس و ترکیب غیراستاندارد، باعث سوختن فوری، انتقال حرارت و آتش‌سوزی به طبقه‌های مجاور و در نتیجه گسترش سریع آتش‌سوزی در ساختمان می‌شود.